Český nábytkářský průmysl byl úspěšný

Napsal admin • Čer 25th, 2010 • Rubrika: Český nábytek

Český nábytkářský průmysl si podle odhadů Asociace českých nábytkářů za první ¾ roku 2008 vedl úspěšně a to i navzdory nastupujícím problémům v řadě ekonomik. V tomto období zaznamenal nárůst o zhruba 3,5 % bodu oproti stejnému období roku 2007. Dělo se tak i přes prohloubení globálních ekonomických problémů ve druhé polovině roku 2008 a vysoký podíl exportu českého nábytku na trhy zasažené ekonomickým poklesem. To jednoznačně ukazuje, že český nábytkářský průmysl stojí na zdravých základech.
Trh s nábytkem v České republice zaznamenal v roce 2008 pokles dovozu, stalo se tak poprvé od roku 2002 (o cca 654 mil. Kč oproti roku 2007). Vzhledem k zmíněným problémům na exportních trzích došlo i k mírnému poklesu tržeb českých společností na zahraničních trzích (o cca 1.171 mil. Kč porovnání roku 2007 s rokem 2008).

I přes nepříznivé ukazatele ekonomických výhledů pro rok 2008, Asociace českých nábytkářů nepředpokládá, že by produkce nábytku v České republice měla zaznamenat dramatický pokles. Bude však záležet i na řadě vnějších vlivů.
Asociace českých nábytkářů vyzývá vládu a odpovědné státní úředníky k podpoře českého průmyslu. Vyzývá k investování veřejných prostředků způsobem vedoucím k nastartování vyšší spotřeby společnosti.
Asociace českých nábytkářů v tomto kontextu poukazuje na skutečnost, že 90 % nábytkářského průmyslu je v českých rukách a jeho základním pilířem jsou středně velké a malé podniky. Na rozdíl od jiných průmyslových sektorů je zde nízké riziko odlivu výrobních kapacit do zahraničí. Investice českého státu do nábytkářského průmyslu tedy neskončí v zahraničí!
V současné době je vnější podpora průmyslového odvětví výroby nábytku nanejvýš nutná, aby český nábytkářský průmysl neztratil svou dynamiku, konkurenceschopnost a proexportní zaměření.

Přečtěte si také článek sektorový nábytek do obýváku.

Projekt Klastr českých nábytkářů na jehož vytvoření se podílela Asociace českých nábytkářů společně se Svazem českých a moravských výrobních družstev vstoupil koncem roku 2008 do závěrečné fáze. Na přímou podporu českého nábytkářského průmyslu bylo vyčerpána částka mírně přesahující 21 mil. Kč. Finance byly využity jednak na posílení marketingových a prodejních aktivit členských firem, ale i na podporu kvality nabízených produktů.
Asociace českých nábytkářů, Svaz českých a moravských výrobních družstev a zejména Klastr českých nábytkářů vyjadřují touto formou poděkování agentuře Czechinvest za plodnou spolupráci v uplynulých třech letech. Děkují i za vstřícnost při řešení řady nelehkých úkolů během realizace projektu z operačního programu „Klastry“. Projekt Klastr českých nábytkářů se v příštím období zaměří na možnosti realizace své činnosti za podpory z operačního programu „Spolupráce“.

Asociace českých nábytkářů v roce 2008 organizovala dvě interiérové výstavy s českou oficiální účastí, v Kolíně nad Rýnem a v Kyjevě. Dále rozvíjela svůj program značky Česká kvalita – Nábytek, podporující prodej kvalitního českého nábytku. Nastartovala dlouhodobý projekt podpory kvalitní designové tvorby nábytku, který byl zahájen konferencí s mezinárodní účastí během veletrhu Mobitex 2008 v Brně. Asociace českých nábytkářů připravuje víceletý program školení pracovníků v nábytkářském průmyslu.
Asociace českých nábytkářů jako realizátor české oficiální účasti veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem, zde 19.1.09 organizuje tiskovou konferenci. Tisková konference věnovaná designu nábytku se bude konat 12.2.09 u příležitosti veletrhu Pragointerier New Design v Praze.
Prezident Asociace českých nábytkářů se stal prezidentem Evropské federace výrobců nábytku a z toho titulu se příští zasedání zástupců evropského sektoru výroby nábytku uskuteční 18.3.09 při příležitosti zahájení mezinárodního veletrhu nábytku a interiérů Mobitex v Brně.


Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.